Trochę ciekawostek o ptakach

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu regionach Polski występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia na pewno uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, że w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego mamy możliwość spotkać na obszarze Europy.

Ptaki ciekawostki

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w oryginalnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada również niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. Czytaj dalej Trochę ciekawostek o ptakach