Trochę ciekawostek o ptakach

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu regionach Polski występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia na pewno uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, że w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego mamy możliwość spotkać na obszarze Europy.

Ptaki ciekawostki

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w oryginalnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada również niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor.

W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach w ciemnym kolorze plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest najczęściej większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *